ديزاين تك ديزاين تك .

ديزاين تك

طراحي نماي تركيبي ساختمان و مزاياي آن

طراحي نماي تركيبي تقريبا مدرن تر از ساير نماهاي مرسوم است. بنابراين امكان دارد افراد كمتر با آن آشنايي داشته باشند. از اين رو قطعا با شنيدن نام آن ، سوالاتي در ذهن افراد نقش خواهد بست. تلاش ما در اين مقاله اين است كه اولا طراحي نماي تركيبي را به زبان ساده براي شما توضيح دهيم. سپس در ادامه به انواع نماي تركيبي اشاره مي كنيم كه بيشترين كاربرد را داشته باشند. با كسب اين اطلاعات بهتر مي توانيد در خصوص اجراي نماي ساختمان خود تصميم گيري كنيد. فراموش نكنيد كه نماي ساختمان اولين چيزي است كه يك مشتري يا هر فرد ديگري از ساختمان شما مشاهده خواهد كرد.

 

منظور از نماي تركيبي چيست؟

ابتدا به وجود نماهاي مختلف در طراحي نماي ساختمان اشاره كرديم. در هر كدام از اين نماها از يك نوع مصالح خاص استفاده مي كنند. به عنوان مثال ، در نماي سنگ بيشتر از سنگ هاي مختلف استفاده مي كنند. در برخي از نماها شيشه به كار برده و در برخي موارد ديگر از سيمان سفيد استفاده مي كنند. نكته مهم در اين خصوص آن است كه گاهي اوقات امكان دارد صاحب بنا نتواند از اين نماها استفاده كند و در اين خصوص محدوديت داشته باشد. اين محدوديت در اغلب اوقات مربوط به هزينه بالاي اينگونه نماها خواهد بود. در برخي اوقات نيز ممكن است دلايل ديگري در اين خصوص وجود داشته باشد.

مادامي كه بنا به هر دليلي نتوان از ساير نماهاي ساختمان استفاده كرد ، معمولا نماي تركيبي را به كار مي برند. اين نما معمولا از تركيب چندين ماده يا متريال ديگر به دست مي آيد. در واقع در طراحي اين نما معمولا يك يا چندين نماي ديگر را با يكديگر تركيب مي كنند تا يك طرح جديد به دست آيد. اين طرح در بسياري از اوقات زيباتر ، بهتر و البته به صرفه تر خواهد بود. البته اين كار معمولا حساسيت بيشتري نيز دارد. چرا كه تركيب نماهاي مختلف بايد به نحوي باشد كه در نهايت هماهنگي بصري و جذابيت لازم را داشته باشد.

انواع مختلفي از اين نماي مدرن وجود داشته كه هر كدام نقاط مثبت و معايب خاص خود را دارند. همچنين قيمت و نحوه اجراي هر كدام از اين نماها با يكديگر متفاوت خواهد بود. نكته مهم ديگر در اين خصوص آن است كه شيوه تركيب متريال دو يا چند نما معمولا متفاوت است. از اين رو بايد در تركيب نماها با يكديگر به نكات مهم در اين خصوص توجه كنيد. ما در ادامه به انواع نماي تركيبي و ويژگي هاي آنها اشاره مي كنيم.

 

انواع نماي تركيبي را بهتر بشناسيم

قبل از هر نكته بهتر است بدانيم كه در اين نماي مدرن مي توان چندين نماي مختلف را با يكديگر تركيب كرد. با اين حال ، معمولا طراحان و سازندگان از تركيب دو نما با يكديگر استفاده مي كنند. اين كار نه تنها به صرفه تر بوده بلكه هزينه اجراي نما و دردسرهاي ناشي از آن را نيز به شدت پايين خواهد آورد. البته هر كدام از نماهاي تركيبي در نحوه اجرا و همچنين قيمت تفاوت هاي محسوسي با يكديگر دارند كه نمي توان آنها را ناديده گرفت.

 

طراحي نماي تركيبي آجر و سنگ

تركيب اين دو نما احتمالا براي شما هم جذاب خواهد بود. همانگونه كه در واقعيت نيز اينطور است. از ويژگي هاي اين نما مي توان به مقاوم بودن آن در برابر تغييرات دمايي ، متناسب با شرايط اقليمي متفاوت و از همه مهم تر تنوع و جذابيت آن اشاره كرد. با اين حال ، اين نماي تركيبي معايبي نيز دارد كه از جمله آنها بايد نصب نه چندان آسان ، قيمت بالاي مصالح مورد استفاده و همچنين قيمت بالاي نصب آن اشاره كرد. با اين حال ، نماي آجر و سنگ نسبت به بسياري از نماهاي ديگر جذابيت بصري بيشتري دارد. اين موضوع مهم ترين مزيت نماي تركيبي آجر و سنگ به شمار مي رود.

در خصوص قيمت و هزينه اجراي نماي آجر و سنگ نيز بايد گفت كه اگرچه معمولا قيمت آن بالا است ، اما به برخي از فاكتورها نيز بستگي دارد. از جمله اين فاكتورها مي توان به قيمت آجر ، سنگ و هزينه زيرسازي اشاره كرد.

 

طراحي نماي تركيبي سنگ و ورق كامپوزيت

هم نماي كامپوزيت و هم نماي سنگ از جمله نماهاي پرطرفدار موجود در بازار هستند. تركيب اين دو نماي مدرن به نحوي است كه در بخش هاي مسطح از سنگ استفاده كرده و در بخش هايي كه برجستگي وجود دارد، از ورق هاي كامپوزيت استفاده مي كنند. در نهايت با يك نماي زيبا و جذاب روبرو خواهيم شد. اين نما نيز مزايا و معايب خاص خود را دارد.

از جمله مزاياي نماي تركيبي سنگ و كامپوزيت مي توان به سبك بودن اين نما اشاره كرد. اين در حالي است كه برخي از نماهاي تركيبي ديگر وزن ساختمان را بسيار بالا مي برند. قابليت اجرا و نصب آسان از جمله ويژگي هاي ديگر اين نماي تركيبي بوده كه نمي توان آن را در كنار عايق بودن صدا ناديده گرفت. اما چنانچه بخواهيم از معايب اين نوع نما نام ببريم، مي توان به سازگار نبودن با برخي از شرايط اقليمي و همچنين قيمت بالاي نصب آن اشاره كرد. ورش هاي كامپوزيت به نحوي هستند كه در بسياري از اوقات در برابر وزش باد و طوفان دوام و پايداري زيادي نخواهند داشت.

 

طراحي نماي تركيبي كامپوزيت و چوب

در اينجا نيز يك بخش از نما همان ورقه هاي كامپوزيت خواهد بود. بنابراين بخشي از مزايا و معايب نماي تركيبي قبل ، در اين خصوص نيز كاملا صدق خواهد كرد. البته نبايد نايده بگيريم كه اين دو متريال به خوبي و به راحتي با يكديگر تركيب مي شوند. جذابيت ، اجراي سريع و سبك بودن نما از جمله مزاياي استفاده از نماي تركيبي كامپوزيت و چوب است. يكي ديگر از مزاياي اين نوع نما را مي توان هزينه پايين آن در نظر گرفت كه نسبت به نماهاي ديگر معمولا پايين تر خواهد بود. با اين حال ، از جمله معايب اين نما مي توان به ماندگاري نه چندان بالاي چوب و ورق كامپوزيت اشاره كرد.

طراحي نماي تركيبي سنگ و چوب

تركيب سنگ و چوب مي تواند يك نماي تركيبي بسيار جذاب شود. اين نما علاوه بر زيبايي در برابر طوفان ، برف و باران نيز مقاومت بسيار خوبي از خود نشان مي دهد. ضمن آنكه معمولا عايق حرارتي و صوتي مناسبي نيز محسوب مي شود. با اين حال ، نبايد از معايب نماي تركيبي سنگ و چوب گذشت. از جمله معايب آن مي توان به عمر نه چندان مناسب چوب ، انعطاف پذيري پايين آن و همچنين هزينه بالا و اجراي پردردسر آن اشاره كرد. در صورت استفاده از اين نماي تركيبي بهتر است در جايي به كار برده شود كه در معرض مستقيم نور خورشيد قرار نگيرد. چرا كه باعث تحليل رفتن و خرابي چوب خواهد شد.

 

منبع : شركت تهران ديزاين سنتر


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۹ مهر ۱۳۹۹ساعت: ۰۲:۲۶:۳۱ توسط:Designtak موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :