ديزاين تك ديزاين تك .

ديزاين تك

نحوه اجرا ي نماي سيمان شسته

در صنعت ساختمان انواع مختلفي از نما وجود دارد كه يكي از آنها نماي شسته است. از جمله نماهاي ديگر مي توان به نماي طرح آجر ، نماي طرح سنگ و ساير نماهاي سراميكي ديگر اشاره كرد. اما تجربه نشان داده كه مزاياي نماي شسته معمولا بيشتر از مابقي موارد است. سيمان هسته اصلي و تشكيل دهنده اين نما را تشكيل مي دهد. به همين علت از آن معمولا تحت عنوان نماي سيمان شسته نيز ياد مي كنند.

در اين مقاله با ما همراه باشيد تا بيشتر با اين نما و مزايا ، كاربرد ، نحوه اجرا و موارد ديگر از آن آشنا شويد. دقت كنيد كه اجراي هر نمايي براي ساختمان مزايا و معايب خاص خود را به همراه دارد. از اين رو اين فاكتورهاي مدنظر شماست كه در نهايت تعيين مي كند از كدام نماي ساختمان بايد استفاده كنيد. پس تا پايان با ما در اين مقاله همراه باشيد.

 

اصلا نماي شسته چيست؟

ابتدا بد نيست بدانيم كه اساسا منظور از نماي شسته چيست و لغت شسته در اينجا به چه معنا است. اين نما يك نماي كاملا يكنواخت است. به نحوي كه با مشاهده آن در نگاه اول يك ساختار و ظاهر كاملا يكسان و يكنواخت را مشاهده مي كنيد. نماي مذكور جزء نماهاي به اصطلاح اندود محسوب مي شود كه استخوان خردكرده هاي صنعت ساختمان كاملا با آن آشنايي دارند.

براي ساخت نماي سيمان شسته از سيمان سفيد ، پودر سنگ به همراه سنگ دانه هاي مختلف استفاده مي كنند. به نحوي كه از تركيب آنها اين نما ايجاد مي شود. تركيب رنگي اين نوع نما نيز معمولا بسيار بالا بوده و در رنگ هاي خاكستري ، سفيد ، سياه ، قرمز و ساير رنگ هاي ديگر در بازار يافت مي شود. رنگ نما بيشتر بستگي به نوع سنگي است كه براي ساخت آن به كار مي رود. البته در برخي مواقع مي توان تركيبي از رنگ هاي مختلف را براي آن به كار برد كه اتفاقا جذاب تر نيز خواهد بود.

اين نما به علت استفاده از سنگ هاي ريز معدني معمولا مقاومت و پايداري بيشتري نسبت به ساير نماهاي ديگر در برابر فشارهاي خارجي از قبيل تغييرات آب وهوايي دارد. از اين رو حتي در صورت بالاتر بودن قيمت آن بهتر است كه از اين نما استفاده شود. اما در خصوص نام اين نما نيز بايد گفت كه در اجراي آن و در مراحل پاياني اقدام به شستن نما با استفاده از آب مي كنند. به همين دليل به نماي شسته معروف است. از طرفي چون سيمان و سيمان سفيد هسته اصلي اين نما را تشكيل مي دهد، به همين دليل به آن نماي سيمان شسته نيز گفته مي شود.

 

با مزايا و معايب نماي سيمان شسته بيشتر آشنا شويم؟

اشاره كرديم كه به كار بردن هر نمايي مزايا و معايب خاص خود را به همراه دارد كه نماي مذكور نيز از اين قاعده مستثني نخواهد بود. ما در ادامه ابتدا به مزايا و در ادامه به معايب آن اشاره خواهيم كرد.

 

مزاياي نماي سيمان شسته

از مهم ترين مزاياي نماي سيمان شسته مي توان به دوام و ماندگاري بالاي آن اشاره كرد. مقاومت اين نما در برابر ضربات وارده معمولا بالاتر از نماهاي ديگر است. علت اين امر را بايد در مواد تشكيل دهنده نماي شسته جستجو كرد كه مهم ترين آنها سنگ دانه ها و سيمان هستند كه هر دو آنها مقاومت بسيار بالايي دارند. نماي شسته برخلاف نماهاي به علت مقاومت و پايداري بالا ، معمولا خطر سقوط براي آن بسيار كمتر از نماهاي سراميكي خواهد بود.

از جمله مزاياي ديگر نما شسته بايد به جذابيت ظاهري آن اشاره كرد. تركيب و تنوع رنگ ها باعث شده تا جذابيت نماي شسته نسبت به ساير نماها بيشتر باشد. ظاهر طبيعي آن مهم ترين نقطه قوت اين نما محسوب مي شود. به گونه اي كه در نگاه اول كاملا چنين چيزي را مي توان احساس كرد.

سازگاري با تغييرات آب وهوايي يكي ديگر از نكات مثبت نماي مذكور بوده كه اتفاقا ماندگاري آن را نيز بسيار بالا برده است. ساختار نماي شسته به نحوي است كه با سرد يا گرم شدن هوا آسيب خاصي نمي بيند. اين در حالي است كه در نماهاي سراميكي معمولا اين مشكل وجود دارد. چرا كه فاصله سراميك ها بسيار به هم نزديك بوده و انبساط يا انقباض آنها باعث مي شود تا به هم فشار آورده و در نهايت شكسته و سقوط كنند. از طرف ديگر نماي مذكور در جذب گرما نيز نقش مهمي دارد.

اجراي مناسب و آسان يكي ديگر از مزاياي نماي سيمان شسته بوده كه انجام آن را بسيار مقرون به صرفه مي كند. اين در حالي است كه در ساير نماها معمولا دردسر زيادي براي اجراي آنها وجود دارد. در بسياري از نماها معمولا اجراي آنها همراه با به جاي ماندن نخاله ها و ضايعات مختلف است. اين دردسر در اجراي نماي شسته وجود ندارد.

 

معايب نماي سيمان شسته

علي رغم تمام مزاياي مذكور اما اين نما داراي معايبي نيز است. از جمله اين معايب مي توان به وزن بالاي آن اشاره كرد. اين وزن باعث مي شود تا وزن كلي ساختمان بالا برود كه يك نقطه ضعف محسوب مي شود. از طرفي ، اگرچه نماي شسته نسبت به برخي از نماها انعطاف بيشتري در برابر تغييرات آب وهوايي دارد. اما اين نما عايق خوبي در برابر گرما و سرما نيست. به همين دليل امكان دارد كه اتلاف انرژي زيادي داشته باشيد.

يكي ديگر از معايب اين نما مي توان به جذب گرد و غبار به خود با مرور زمان اشاره كرد. اين مساله در نهايت منجر به تغيير رنگ نما خواهد شد كه ظاهر نه چندان خوشايندي را به آن مي بخشد. از معايب ديگر نماي شسته كه بيشتر به هنگام اجراي نما مشاهده مي شود، عدم امكان اجراي آن در نماهاي پايين تر از ۴ يا ۵ است. چرا كه در دماهاي پايين تر اين مقدار امكان اجراي نما وجود ندارد.

 

اجراي نماي سيمان شسته چگونه است؟

نحوه اجراي نماي شسته بي شباهت به نحوه اجراي ساير نماهاي ديگر نيست. در ابتدا لازم است كه زيركاري هاي لازم بر روي ديوار صورت گيرد. در اينجا لازم است كه زيركار حتما بايد تراز باشد تا از مصرف زياد مصالح خودداري شود. براي اجراي نماي شسته نياز به نوار شيشه وجود دارد كه مي توان آن را از شيشه فروشي ها تهيه كرد.

بر روي سطح ديوار ملات زده مي شود. سپس اندكي بايد صبر كنيم تا ملات بر روي ديوار بچسبد. در ادامه اشكال مختلف نماي سيمان شسته بر روي ديوار و ملات اجرا مي شود. انجام اين كار تخصصي بوده و از عهده افراد فاقد تخصص و معمولي برنخواهد آمد. بنابراين بهتر است از تخصص افراد حرفه اي در اين خصوص استفاده كنيد. مهم ترين نكته در زمينه اجراي نماي شسته مربوط به زيرسازي مناسب آن است. هر اندازه كه زيرسازي بهتري صورت گيرد، بهتر مي توان اين نما را اجرا كرد.

 

منبع : تهران ديزاين سنتر


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۹ مهر ۱۳۹۹ساعت: ۰۲:۳۲:۳۸ توسط:Designtak موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :