ديزاين تك ديزاين تك .

ديزاين تك

آشنايي با روش ساخت نماي سراميكي

انواع مختلفي از نماي سراميكي در بازار وجود دارند كه مالكان يا طراحان با توجه به سليقه خود و همچنين ويژگي هاي ساختمان مورد نظر يكي را انتخاب خواهند كرد. قيمت ، كيفيت ، ظاهر و نحوه اجراي نماي سراميك در هر كدام از اين مدل ها متفاوت خواهد بود. بنابراين بهتر است از قبل در خصوص اين موارد اطلاعات كامل و جامعي در اختيار داشته باشيد تا دست به بهترين انتخاب بزنيد.

در اين مقاله قصد داريم تا ضمن اشاره به انواع سراميك نما به نحوه اجراي نماي سراميكي نيز اشاره كنيم. بهتر است تا پايان با ما همراه باشيد. ابتدا بد نيست بدانيم كه اساسا نماي سراميكي چيست و چگونه ساخته مي شود.

روش ساخت سراميك نما چگونه است؟

سراميك يك كلمه يوناني است كه از روش ساخت سفال هاي قديمي گرفته شده است. سفال هاي قديمي و حتي حال حاضر را با استفاده از حرارت دادن مي سازند. بعدها با پيدايش فلزات مختلف كم كم استفاده ازسفال ها از رونق افتاد. اما در ادامه سراميك ها با استفاده از روش ساخت سفال ايجاد شدند كه در صنعت ساختمان سازي منجر به ايجاد يك انقلاب شدند.

هسته اصلي تشكيل دهنده سراميك نما را مواد غيرفلزي تشكيل داده است. بخش قابل توجهي از اين مواد شامل خاك رس و بخش ديگري نيز شامل انواع سنگ ها يا مواد شيميايي و جامد ديگر است. سراميك ها در طول روند تكامل خود نمونه هاي مختلفي را پشت سر گذاشته اند. اما به طور كلي مي توان آنها را به دو دسته سنتي و مدرن تقسيم بندي كرد.

مدل هاي سنتي همان كاشي هاي قديمي ، انواع چيني و موارد ديگر بودند كه در ادامه با قالب مدرن تر ظاهر شدند. از يك منظر ديگر مي توان انواع سراميك را به دو دسته سراميك اكسيدي و غيراكسيدي تقسيم بندي كرد كه هر كدام ويژگي هاي خاص خود را دارند. اما نماي سراميك به چه روشي ساخته مي شود؟

اشاره شد كه هسته اصلي و تشكيل دهنده نماي سراميك را خاك رس يا ساير خاك ها تشكيل مي دهد. اين خاك با ماسه يا فلدسپات مخلوط شده و سپس در دماي بالا پخته مي شوند تا در نهايت سراميك به دست آيد. البته براي مخلطو كردن اين مواد يك سري مراحل از قبيل الك كردن، آسياب كردن و مراحل ديگر انجام مي گيرد. بعد از آن از تركيب اين مواد با آب ، خمير سراميك به دست مي آيد. سپس خمير سراميك را قرار دادن در قالب هاي مختلف اصطلاحا مي پزند. البته براي ساخت سراميك برخي اقدامات ديگر نظير شكل دادن و لعاب دادن نيز صورت مي گيرد تا در نهايت قالب فعلي سراميك ساخته و روانه بازار شود.

روش ساخت انواع نماي سراميك معمولا يكي بوده و جرء در برخي موارد چندان تفاوت مهي با يكديگر ندارند. با اين حال ، قطعا كيفيت ، قيمت و كاربرد آنها با يكديگر متفاوت بوده كه در ادامه به آن اشاره مي كنيم.

 

انواع سراميك براي نماي ساختمان

بسياري از مالكان واحدهاي مسكوني و تجاري به دنبال خريد بهترين نوع سراميك براي نماي ساختمان خود هستند. بهتر است ابتدا با انواع مختلف سراميك آشنا شده و سپس دست به انتخاب زد.

سراميك نما طرح چوب

اين نوع سراميك همانگونه كه از نام آن پيداست به شكل نماي چوب است. به نحوي كه در برخي موارد تشخيص آن از چوب واقعي به سختي امكان پذير است. برخي از اين نما به عنوان بهترين نوع سراميك براي نماي ساختمان ياد مي كنند. با اين حال ، نمونه هاي جذاب تر نيز قطعا وجود دارند. يكي از مزاياي سراميك طرح چوب را مي توان اجراي نماي سراميكي در اين مدل دانست كه چندان پيچيدگي خاصي نخواهد داشت.

سراميك نما طرح سنگ

اين نوع از سراميك جديدتر و البته جذاب تر از مدل طرح چوب بوده و در چند سال اخير طرفداران زيادي را در بازار پيدا كرده است. با اين حال ، قيمت و نحوه اجراي نماي سراميكي در اين مدل پيچيدگي هاي خاص خود را به همراه دارد. اين نما علاوه بر ساختمان هاي مسكوني براي ساختمان هاي اداري و تجاري نيز كاربرد زيادي دارد.

سراميك نما طرح آجر

احتمالا بارها نماي آجري ساختمان ها را از دور مشاهده كرده ايد. اما هنگامي كه از نزديك آنها را مي بينيد متوجه مي شويد كه اين نما نه آجر بلكه سراميك است. اين نما نيز يكي از بهترين نوع سراميك براي نماي ساختمان بوده كه مزايا و معايب خاص خود را دارد. به عنوان مثال ، يكي از معايب اين نما عدم تنوع رنگي آن است. با اين حال ، قيمت اين نوع از سراميك نما معمولا از نماي طرح سنگ كمتر خواهد بود.

سراميك نما طرح پرسلان

اين سراميك نما جزء جديدترين انواع سراميك محسوب مي شوند كه قابليت ها و مزاياي بيشتري نسبت به ساير انواع سراميك دارد. از مزاياي اين سراميك مي توان به مقاومت و پايداري بيشتر آن نسبت به ساير مدل هاي ديگر اشاره كرد. چرا كه در فرايند ساخت اين سراميك معمولا مواد اوليه را تحت فشار دستگاه هاي مختلف و گرماي بالا قرار مي دهند. به همين دليل ماندگاري آن بسيار بالا خواهد بود. البته طبيعي است كه قيمت آن نيز متفاوت از ساير نمونه هاي ديگر باشد.

انواع مختلف ديگري از سراميك نما وجود دارد كه از جمله آنها مي توان به طرح مستطيلي و طرح شش ضلعي اشاره كرد. اگر به دنبال بهترين نوع سراميك براي نماي ساختمان هستيد، بهتر است قيمت ، نوع ساختمان ، رنگ و طرح آن را در نظر بگيريد. البته توصيه ما اين است كه حتما با يك كارشناس اين حوزه مشورت كنيد.

نحوه اجراي نماي سراميكي چگونه است؟

اجراي نماي سراميكي معمولا تا حدودي به نوع سراميك نما و برخي موارد ديگر بستگي دارد. با اين حال ، معمولا دو روش مشخص براي اين كار وجود دارد. يك روش كه سنتي تر بوده همان روش ملات دار است. در اين روش با استفاده از سيمان و ماسه ملات مخصوص را آماده كرده و از آن براي چسباندن سراميك بر روي سطح ديوار استفاده مي كنند. البته نياز است كه از قبل بر روي سطح ديوار بر اقدامات زيرسازي انجام شده باشد.

اين روش قديمي تر بوده و معمولا دردسر بيشتري نيز به همراه دارد. چرا كه هم نخاله هاي حاصل از اين كار زياد خواهد بود و هم اينكه امكان شكسته شدن سراميك ها در حين اجراي نماي سراميكي وجود دارد. اگرچه هنوز هم بسياري از مردم تمايل دارند تا با اين روش اقدام به تجهيز نماي ساختمان كنند. اما روش ديگري نيز در اين خصوص وجود داشته كه جديدتر و بهتر است. اين روش همان روش خشك است.

در روش خشك براي اجراي نماي سراميكي نيازي به ملات وجود نداشته و به جاي آن از قلاب و پيچ استفاده مي كنند. در روش خشك امكان شكسته شدن سراميك ها به حداقل خواهد رسيد. چرا كه فاصله آنها از يكديگر بيشتر بوده و در صورتي كه منبسط شدن نيز باز هم با يكديگر برخورد نخواهند كرد. در اين روش ابتدا گيره هايي را بر روي ديوار ساختمان نصب مي كنند. اين گيره ها وظيفه دارند تا با استفاده از آنها سراميك ها بر روي ديوار نصب گردند.

 

 

منبع : شركت تهران ديزاين سنتر


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ مهر ۱۳۹۹ساعت: ۰۵:۱۱:۵۷ توسط:Designtak موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :